How Do They Do It?

Struggling with my self-imposed food budget diet, I’m amazed at New York Magazine’s $20 meals. Granted that the $20 is per serving, but I can’t help but feel a little cheated. What is the total amount spent? What basics were a given – butter, oil, eggs, flour? Where did they shop? How many servings did their total purchases make? My $25 this week barely bought the makings for four dishes, not including some things that I already had and are starting to run out of – oil, lemon, pasta, couscous. I’ve made this stretch over seven meals (and counting!), so my average per serving is not so bad, it may end up being $2.50 per meal in the end.

What suffers most on the piety diet-y is variety, which is the most incredible thing about the high-low showdown’s bounty. When you’re limited to ingredients, you’re limited to options. Another lesson learned in the cheap challenge is that labor makes all the difference. Such is the reality of my evenings.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: